x1615368033_chto-takoe-granulema-zuba-lechit-ili-udalyat-4.jpg.pagespeed.ic.0rKnVzXsXT

Що таке гранульома: лікувати чи видаляти?

Содержание

 

Багато людей побоюються появи дірки в зубі через карієс, але в стоматології є й небезпечніші захворювання. Наприклад, гранульома зуба здатна призвести до його втрати та інших серйозних ускладнень. Патологія може тривалий час не турбувати, але від цього стає не менш небезпечною. Тому важливо розібратися, як проявляється захворювання, потрібно лікувати чи видаляти гранульому, якщо вона була випадково виявлена.

Що таке гранульома?

Гранульома зуба – це обмежене вузлове запалення періодонта у вигляді невеликого круглого утворення біля основи кореня. На ранніх стадіях вона протікає безсимптомно, але набуває вираженої клінічної картини при впливі зовнішніх або внутрішніх несприятливих факторів.

Найчастіше гранульома утворюється у верхівці кореня, але трапляються й інші розташування утворення і запального процесу. Її розміри рідко перевищують 5 мм. На відміну від кісти гранульома не є порожнинним утворенням, але при відсутності лікування може перерости в кістогранульому. Якщо вчасно не вжити заходів, помірне запалення тканин переросте у гнійний процес, оскільки клітини періодонту під дією патогенних мікроорганізмів відмиратимуть.

Незважаючи на те, що гранульома має невеликі розміри, за відсутності лікування вона може призвести до серйозних ускладнень. Ось чому при перших клінічних ознаках варто звернутися до стоматолога. Якщо хочете знати, які ускладнення може викликати гранульома зуба, інформація нижче буде корисною.

При розвитку запалення та утворення гнійного вмісту є високий ризик розвитку періоститу чи флюсу. Також може з’явитись абсцес, а при виході гною за межі капсули – флегмона або сепсис. Гранульома може призвести до резорбції та розсмоктування кісткової тканини. Запальний процес часто поширюється на тканини щелепи, що призводить до остеомієліту. Оскільки гранульома є вогнищевим запалення з хронічним перебігом, інфекція разом із кров’ю може поширитися на інші органи й тканини. В результаті може розвинутись гайморит, пієлонефрит, міокардит.

 

Причини появи гранульоми

Причина розвитку гранульоми – інфекція. Коли патогенні мікроорганізми починають активно розмножуватися, в організмі виникає реакція у відповідь, в результаті якої розвивається запальний процес з утворенням вузлика.

Щоб вилікувати гранульому зуба, необхідно точно встановити шляхи попадання інфекції до осередку, адже від цього залежить методика лікування. Проникнути хвороботворні мікроорганізми до верхівки зуба можуть у різний спосіб, тому до поширених причин розвитку захворювання належить:

  1. Глибокий карієс. Спровокувати гранульому карієс може у разі, якщо вчасно не проведено його лікування. Патогенні мікроорганізми поступово розповсюджуватимуться кореневими каналами, поки не вийдуть за його межі.
  2. Пульпіт. Якщо не провести лікування на ранніх стадіях, тканини пульпи почнуть поступово відмирати, що прискорить поширення запального процесу на навколишні структури. Проникла через отвір у верхівці кореня інфекція спричиняє утворення гранульоми.
  3. Періодонтит. Запалення оточуючих зуб тканин також може стати джерелом патогенних мікроорганізмів. Особливо часто подібне відбувається, якщо захворювання не вилікувано у гострій фазі та перейшло у хронічну форму без виражених симптомів.
  4. Травми зуба (перелом або тріщина в корені). Порушення цілісності зуба, особливо кореня, відкриває шлях для проникнення інфекції до м’яких тканин.
  5. Неякісне ендодонтичне лікування. Якщо при очищенні та пломбуванні каналів неправильно виконано антисептичну та асептичну обробку, не повністю видалено пульпу або негерметично запломбовано канал, є високий ризик розвитку гранульоми.

Читайте також у нашому блозі: Травми зуба

Ризик розвитку захворювання збільшується при впливі наступних провокуючих факторів:

  • переохолодження;
  • сильний стрес або часті переживання;
  • сильні фізичні навантаження, перевтома;
  • перенесена застуда;
  • гормональні збої;
  • різка зміна клімату та ін.

Іноді патологія розвивається після ускладненого видалення зуба, якщо вчасно не вжито заходів щодо знищення інфекції в альвеолі.

Симптоми гранульоми

На ранніх стадіях, коли гранульома має невеликі розміри (менше 3 мм), захворювання не має виражених клінічних ознак. Це значно ускладнює своєчасну діагностику та лікування. Виявити захворювання в такому випадку можна лише випадково, якщо зроблено рентгенівський знімок, наприклад перед лікуванням сусіднього зуба.

У міру прогресування з’являються такі симптоми гранульоми зуба:

  • почервоніння та припухлість ясен;
  • поява горбка на яснах;
  • болючість ясен, підвищена чутливість при натисканні;
  • зубний біль, посилення болісності зуба при пережовуванні їжі;
  • виділення гною між зубом та яснами;
  • потемніння емалі.

Через поширення гнійного запалення можуть виникнути симптоми загальної інтоксикації:

  • підвищена температура тіла;
  • слабкість;
  • відсутність апетиту;
  • головний біль.

Якщо клінічні ознаки захворювання ігнорувати, зубний біль посилюватиметься. При хронічній гранульомі, що протікає без симптомів, може утворитися кіста. Так називається порожнинне утворення із щільними стінками, заповнене патогенними мікроорганізмами та некротичними тканинами.

При появі будь-яких симптомів необхідно терміново звернутися до лікаря, щоб уникнути ускладнень. Не намагайтеся займатися самолікуванням, перевіряти ефективність народних засобів і чекати, доки гранульома сама розсмокчеться.

Діагностика гранульоми

Складність діагностики патології в тому, що на ранніх стадіях вона немає клінічних проявів. Виявити її неможливо навіть при профілактичному огляді. Запідозрити гранульому лікар може за наявності болю, набряклості ясен та інших симптомів.

Для підтвердження діагнозу обов’язково призначається рентгенівський знімок. На ньому гранульома має вигляд невеликої затемненої плями круглої форми. Рентген дозволяє підтвердити захворювання, диференціювати його від інших патологій періодонту, визначити точне розташування та розміри вузликового запалення. За результатами діагностики підбирається тактика лікування, оскільки на знімку також видно ступінь ушкодження кореня, його форма, анатомічні особливості.

Способи лікування гранульоми

У сучасній стоматології застосовуються різні методи лікування гранульоми. Часто застосовується комплексний підхід, але зберегти зуб не завжди можливо. З появою найменших симптомів слід відразу записатися на прийом до лікаря. Не варто чекати, що вузол запалення самостійно розсмокчеться. Патологія буде прогресувати, що загрожує розвитком ускладнень.

Спосіб лікування гранульоми зуба визначає лікар після проведення діагностики. Ухвалення рішення залежить від низки факторів:

  • розмірів утворення;
  • стан кореня (наявність тріщин, перфорації, пошкоджень);
  • передбачувана причина патології;
  • ризик розвитку ускладнень та ін.

Консервативне лікування гранульоми

Найчастіше гранульому зуба можна вилікувати консервативними методами, але тільки за відсутності ускладнень.

Лікування проводиться у кілька етапів. Спочатку лікар розкриває зуб (при необхідності видаляє коронку), вбиває нерв та депульпує канали. Далі проводиться антисептична обробка каналів, у які закладаються ліки. Найчастіше використовуються антибіотики. Через отвір у верхівці кореня препарат легко проникає до осередку запалення. Після знищення патогенних мікроорганізмів гранульома зуба поступово розсмоктується.

Стоматолог встановлює тимчасову пломбу. Залежно від особливостей розвитку патології та причини її виникнення може бути призначений курс антибіотиків для внутрішнього прийому та інші препарати. Через 2-3 тижні робиться повторний знімок. Якщо запальний процес усунутий, лікар видаляє тимчасову пломбу, після чого пломбує канали і зуб. У деяких випадках потрібно виготовлення коронки, якщо під час лікування довелося видалити більшу частину верхньої частини зуба.

Якщо раніше була встановлена коронка, але розвинулася гранульома зуба, лікування проводиться аналогічним способом. Тільки спочатку лікар знімає коронку, потім проводить повторне чищення каналів, терапію лікарськими препаратами. У деяких випадках потрібне повторне виготовлення зубного протезу.

Хірургічне лікування гранульоми

Як лікувати гранульому зуба, вирішує лікар у кожному випадку індивідуально. Хірургічні методи застосовуються за такими показаннями:

  • складна, звивиста форма коренів зуба, що унеможливлює їх чищення;
  • неможливість розпломбувати канали;
  • наявність штифта, встановленого разом із коронкою;
  • поздовжня тріщина кореня;
  • значні перфорації кореня;
  • розміри капсули, що утворилася, перевищують 5 мм (збільшується ризик розвитку ускладнень);
  • виражене руйнування зуба, неможливість його відновлення.

Оперативне втручання застосовується у разі розвитку періоститу або навколощелепного абсцесу. У такому випадку потрібен розтин осередку запалення та дренування гною.

Видалення гранульоми зуба проводиться різними методиками:

  1. Розтин капсули. Лікар розрізає ясна, потім встановлює дренаж і відкачує гній, що скупчився. На наступному етапі він видаляє уражені тканини, а потім накладає шви. Паралельно призначається курс антибіотиків. Також лікар може прописати антисептики для місцевого лікування, знеболювальні та інші препарати.
  2. Резекція верхівки кореня. Лікар спочатку розкриває зуб, депульпує та чистить канали, а потім видаляє гранульому разом із верхівкою кореня. На наступному етапі він заповнює порожнину, що утворилася, штучним матеріалом, пломбує канали і зуб. Методика дозволяє зберегти зуб.
  3. Гемісекція зуба. Ця методика передбачає більш кардинальне хірургічне втручання, але дозволяє зберегти хоча б частину зуба. Гранульома видаляється разом із частиною зуба. Проводиться гемісекція у занедбаних випадках (при руйнуванні кореня або великих розмірах гранульоми). Після операції зуб пломбується або закривається коронкою, внаслідок чого вдається повністю відновити його естетичність та функціональність.
  4. Видалення зуба. Хірургічне видалення зуба разом з вузлом, що утворився, застосовується вкрай рідко, коли інші методики не можуть застосовуватися з будь-яких причин, найчастіше через сильне руйнування зуба. Сучасна стоматологія при лікуванні гранульоми віддає перевагу зубозберігаючим способам.

Після хірургічного лікування гранульоми може знадобитися протезування. Установка зубних коронок вимагає від лікаря особливої ​​ретельності та уважності. Перед протезуванням важливо повністю позбавитися інфекції. Для цього проводиться терапія антибіотиками та іншими препаратами. Після курсу обов’язково робиться повторний рентген-знімок на підтвердження відсутності запального процесу.

Профілактика гранульоми

Щоб не довелося гадати, чи можна вилікувати гранульому зуба без хірургічного втручання, варто подбати про попередження патології. Основа профілактики становить своєчасне лікування карієсу. Важливо не допускати розвитку пульпіту або глибокого карієсу, коли потрібне чищення кореневих каналів. Не відкладайте лікування зубів при сколах або тріщинах, отриманих внаслідок травм.

Для лікування зубів, особливо пульпіту, ретельно вибирайте лікаря. Помилки фахівця, наприклад недостатньо почищений кореневий канал, можуть призвести до розвитку запального процесу.

Побутова профілактика гранульоми включає такі заходи:

  1. Ретельна гігієна ротової порожнини. Чистити зуби потрібно двічі на день. Також варто 1 раз на півроку робити професійне чищення зубів.
  2. Регулярні огляди у стоматолога. Необхідно відвідувати лікаря 1 раз на півроку. У разі розвитку карієсу лікування проводитиметься вчасно без ризику ускладнень.
  3. Скоротіть кількість борошняних виробів, солодощів, кави та чаю.
  4. Включайте в раціон продукти, багаті мінералами та вітамінами.

Висновки, поради фахівця

Що робити при гранульомі зуба, точно знає стоматолог. Категорично не можна ігнорувати симптоми захворювання, оскільки це може призвести до втрати зуба, розвитку абсцесу або інших небезпечних ускладнень. Незалежно від того, використовуються консервативні або хірургічні методи лікування, важливо дотримуватися всіх настанов і рекомендацій лікаря.

Небезпека гранульоми зуба полягає в тому, що діагностувати її на ранніх стадіях практично неможливо. Винятком є ​​лише випадкове виявлення, коли зроблено знімок сусіднього зуба. У зв’язку з цим особливо важливою є профілактика патології, зокрема, своєчасне лікування карієсу та захворювань періодонту. Також необхідно стежити за гігієною ротової порожнини та регулярно проходити профілактичні огляди у стоматолога.

Автор:

Сидоренко Андрій Тарасович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю