rus2

Що таке зубний камінь: виникнення та профілактика

Содержание

Зубний камінь – це тверді відкладення на поверхні зубів, які складаються із залишків їжі, злущеного епітелію слизової оболонки ротової порожнини, а також різні бактерій та мінеральні солі.

Зазвичай зубний камінь утворюється при недостатній гігієні ротової порожнини і проходить кілька етапів у своєму розвитку, і зустрічається практично у кожної людини.

Утворення зубного каменю призводить до тривалих запальних захворювань у ротовій порожнині (запалення ясен і періодонтиту), а також і до чисто естетичних проблем.

Зуби, уражені зубним каменем, виглядають некрасиво, не доглянуто і можуть зіпсувати найкрасивішу усмішку.

 

Що таке зубний камінь

Зубний камінь у своєму складі містить неорганічні складові (від 70 до 90 відсотків за різними даними), або солі кальцію, насамперед карбонат кальцію та фосфат кальцію та невелику кількість солей фосфору, заліза.

Інші 10-30 відсотків зубного каменю – це органічні сполуки, такі як епітеліальні клітини слизової поверхні ротової порожнини, різні мікроорганізми, білки.

Саме ці органічні сполуки утворюють постійно липку плівку, яка міцно прикріплена до поверхні зубів і при несвоєчасному видаленні дана плівка взаємодіє з мінеральними солями, що входять до складу слини.

На мінералізацію м’якого нальоту необхідно від 10 до 16 години, тому стоматологи рекомендують чистити зуби як мінімум двічі на день, регулярно і вчасно.

 

Причини появи зубного каменю

Основна причина формування зубного каменю – недостатня гігієна ротової порожнини, коли в проміжках між гігієнічними процедурами (чистками зубів) встигає утворюватися твердий наліт.

Крім основної причини, існують ще інші, які включають:

  • Переважне щоденне вживання м’якої їжі, яка складається з так званих швидких вуглеводів (цукру білого, білого хліба, борошняних і кондитерських виробів, газованих напоїв). Тверда їжа (сирі овочі і фрукти, різна зелень), навпаки, сприяє природному очищенню м’якого зубного нальоту і зниження кислого середовища в порожнині рота.
  • Шкідливі звички, а саме куріння і вживання міцних алкогольних напоїв і пива. Кислоти, які містяться в алкогольних напоях, смоли від сигарет роз’їдають емаль, сприяють утворенню вапняних відкладень на зубах.
  • Скученість зубів, або неправильне положення зубів у зубному ряді. Цей стан викликається нестачею місця для анатомічно правильного розташування зубів і потребує обов’язкового лікування. При скупченості зубів дуже важко вичистити весь наліт механічним шляхом, особливо в проміжках між зубами. Тому наліт згодом мінералізується і стає міцним та твердим
  • Шорсткість емалі. Іноді це пов’язано з неякісним ортодонтичним лікуванням або пломбуванням.
  • Реологічні зміни складу слини, при яких слина стає занадто в’язкою, і не змиває весь зубний наліт.
  • Лікарські засоби, які викликають сухість у роті. Сухість у роті також призводить до порушення флори порожнини рота та подальшого активного та швидкого розмноження бактерій. До таких препаратів відносять – психотропні препарати, антигістамінні засоби (димедрол, супрастин) та інші препарати

 

Види зубного каменю

Камені бувають двох видів – наддесневі і піддесневі і в основі поділу зубних каменів на два типи лежить їхнє розташування щодо ясен.

Надясенні камені розташовані на поверхні зубів і не прикриті яснами. Тому їх легко помітити при огляді, зазвичай це зубне каміння має темний колір з вираженим жовтуватим відтінком і легко видаляється при звичайній чистці зубів щодня.

Підясенні зубні камені знаходяться в проміжку між яснами і зубом іх не видно при огляді. Про наявність підясенного каменю можна здогадатися за кровоточивістю ясен та її набряклістю в даному місці. Іноді ясна можуть набувати синюшного відтінку.

Підясенний зубний камінь під яснами зазвичай діагностують при проведенні пародонтологічних операцій або при зондуванні пародонтальних кишень.

 

Чи потрібно видаляти зубний камінь

 Зубний камінь необхідно видаляти з таких причин:

  • Зубний камінь створює сприятливе середовище для існування та активного розмноження бактерій. В результаті під зубним каменем на зубі може розвинутись карієс, а в області прилягання зубного каменю до ясна – пародонтит.
  • Крім цього, зубний камінь часто викликає кровоточивість ясен і неприємний запах із рота.

Зазвичай, видалення зубного каменю займається гігієніст і процедуру видалення зубного каменю необхідно проводити кожні 6 місяців, або двічі в рік.

 

Які можуть бути ускладнення

Довго існуючий зубний камінь може призвести до таких наслідків, як:

Хронічне запалення ясен. Мікроорганізми, що живуть у зубному нальоті, виділяють токсини, які в свою чергу стимулюють і підтримують хронічне запалення в яснах, і розвиток спочатку гінгівіту, а потім – пародонтиту.

Карієс та втрата зубів. Мікроорганізми зубного нальоту виділяють соляну кислоту в процесі перетравлення залишків їжі. Ця кислота руйнівно впливає на емаль, що призводить до утворення дефектів, які згодом заселяються мікрофлорою, і починається процес гниття зуба.

Захворювання слизової оболонки ротової порожнини. Внаслідок скупчення на зубах мікробної флори, зниження опірності слизової оболонки запускається процес хронічного запалення, що призводить до утворення виразок і ерозій, стоматиту.

Погіршення перебігу хронічних захворювань. Хронічне запалення та постійне виділення токсинів, призводить до потрапляння токсинів та інших продуктів життєдіяльності мікроорганізмів у кров і поширення через кровотік в органи та системи. Саме дані токсини наводять сенсибілізації організму, збільшують кількість алергічних реакцій, сприяють тяжчому перебігу захворювань.

Зазвичай видалення зубного каменю гігієністом чи лікарем стоматологом проходять без ускладнень. Можливі неприємні відчуття при проведенні процедури, які передусім зумовлені больовим порогом кожного пацієнта.

 

Способи видалення зубного каменю

  • У домашніх умовах
  • У стоматології

Деякі пацієнти намагаються видалити зубний камінь у домашніх умовах, але це недоцільно, оскільки існує ризик травмування ясен та серйозно пошкодити емаль.

Сучасні стоматологічні клініки пропонують різні способи видалення скам’янілих утворень.

Розглянемо найбільш популярні і доступні методи.

Ультразвукове чищення зубного каменю

Це один із найпоширеніших методів видалення зубного каменю. Популярність його обумовлена ​​безболісністю, низькою ймовірністю ушкодження здорових тканин, доступністю за ціною. Є ще одна позитивна властивість цієї процедури – відбілювання зубів до натурального кольору емалі. Протипоказанням є наявність кардіостимулятора, хвороби серця, підвищена чутливість до ясен.

Видалення зубного каменю лазером

Особливість лазерного усунення каменів — точковість, коли промінь не торкається здорових тканин, а впливає виключно на проблемне місце, тобто на сам вапняний наліт. Крім того, лазер цінується за бактерицидні властивості, безболісність, атравматичність. Основний недолік – висока вартість процедури.

Air-flow

Суть даного методу – подача струменя повітря зі спеціальною абразивною сумішшю на зубні відкладення невеликого розміру. Найчастіше застосовують після ультразвукового чищення та для усунення м’якого нальоту.

За наявності протипоказань до перерахованих вище методів камені видаляють вручну: лікар використовує спеціальні гачки. Це досить болючий та малоефективний спосіб, тому сьогодні його застосовують рідко.

 

Чому видаляти зубний камінь краще у стоматології

Зубний камінь не можна видалити або вилікувати в домашніх умовах. Його неможливо видалити звичайним чищенням зубів.

Тільки професійний лікар стоматолог може видалити зубний камінь у клініці, вибравши найбільш вдалий спосіб видалення у вашій ситуації.

  

Профілактика зубного каменю

Постійний догляд за зубами та яснами є головним фактором зменшення утворення зубного нальоту.

  • Щодня користуйтеся зубною ниткою: чистіть зуби ниткою або іригатором один раз на день, щоб позбутися залишків їжі та нальоту, що застрягли між зубами. Дослідження показують, що використання зубної нитки перед чищенням зубів видаляє набагато більше нальоту.

  • Чистіть зуби щонайменше двічі на день: чистіть зуби протягом двох хвилин зубною щіткою з м’якою щетиною (ручною або з електроприводом) і зубною пастою з фтором. Чистіть зуби не рідше двох разів на день, а краще після кожного прийому їжі.
  • Жуйте жувальну гумку без цукру. Якщо ви не можете чистити зуби незабаром після їжі або пиття, пожуйте жувальну гумку без цукру.
  • Вживайте здорову їжу: скоротіть вживання солодких, крохмалистих продуктів і напоїв. Замість цього вибирайте поживні продукти і закуски, такі як простий йогурт, сир, сирі овочі або фрукти.

  • Відвідуйте стоматолога: проходьте огляд, з можливим чищенням зубного нальоту не рідше двох разів на рік.
  • Використовуйте рідину для полоскання рота: прополощіть рот спеціальними антисептичними засобами для полоскання рота.

 

Висновки, поради спеціаліста

Зубний наліт утворюється в результаті реакції між бактеріями в роті, кислотою, цукрами та крохмалями, що містяться в їжі. Зубний наліт утворює липку плівку на зубах і має бути видалений шляхом регулярного чищення зубів щіткою та зубною ниткою.

Якщо його не видалити належним чином, наліт затвердіє і перетвориться на зубний камінь, який може видалити тільки стоматолог.

Скупчення нальоту та каменю на зубах може призвести до захворювань ясен, втрати емалі та карієсу, загострення хронічних захворювань.

Чищення двічі на день фторвмісною зубною пастою або пастою з содою і чистка зубною ниткою один раз на день видаляють м’який зубний наліт і запобігають утворенню зубного каменю.

Відвідування стоматолога двічі на рік для регулярних оглядів та видалення зубного каменю є найважливішим кроком для підтримки гарної гігієни порожнини рота та збереження здорових зубів та ясен.