Будова зуба
Содержание
- Скільки зубів у людини?
- Види та розмірів зубів
- З яких частин складається зуб?
- Анатомічна будова зуба
- Гістологічна будова зуба
- Чим відрізняється тимчасовий зуб від постійного?
- Що означає «зуб мудрості»?
- Висновки та поради фахівці
Зуби виконують кілька функцій. Вони не тільки відповідають за пережовування їжі, але й беруть участь у мовленні, інших процесах, впливають на форму обличчя. Вважається, що складна будова зуба сформувалася в ході еволюції, і людині важливо знати про всі особливості, щоб забезпечити правильний догляд за ротовою порожниною.
Скільки зубів у людини?
Кількість зубів у людини залежить від віку, хоча на цифру можуть впливати й анатомічні особливості організму. Молочний прикус складається із 20 зубів. З 6-7 років вони поступово змінюються на 28 постійних зубів. Після 18-20 років виростають треті моляри, іноді вони не прорізуються. Патологією таке явище не вважається, а тому спеціального лікування не потребує.
Вкрай рідко зустрічаються інші аномалії:
- Полідентія. Характеризується появою зайвих зубів у молочному чи постійному прикусі. Вони можуть рости окремо або зростатися з іншими елементами. Додаткові зубні одиниці стають причиною формування неправильного прикусу, впливають на дикцію та пережовування їжі. Проблема вирішується шляхом видалення зайвих зубів та вирівнювання зубного ряду.
- Адентія (відсутність зубів). Може бути набутою чи вродженою. У першому випадку з’являється внаслідок втрати зубів, у другому – за відсутності їхнього формування в організмі. При недостатній кількості зубних одиниць відбувається зсув присутніх елементів, формується неправильний прикус, змінюється форма обличчя. Проблема вирішується за допомогою імплантації.
Види та розмірів зубів
У людини є зуби різного типу та призначення. І хоча внутрішня будова зуба не залежить від функцій, зовні вони мають відмінності. Тільки формою і розташуванням можна визначити призначення зубної одиниці, виконувані нею функції.
І хоча всі зуби мають однакову будову, у стоматології застосовується така класифікація:
- Різці. Передні зубні елементи, по 4 штуки зверху та знизу. Різці по центру зазвичай мають великі розміри, тому що на них припадають найбільші навантаження. Головна особливість передніх зубів у тому, що вони мають плоску коронку із загостреним кінцем. Спочатку на краях різців є три горбики, але згодом вони стираються від постійних навантажень. Форма різців обумовлена їх функціями. Основне призначення – захоплення та відкушування шматочків їжі. Також вони відповідають за первинне пережовування. Довжина різців разом із кореневою системою досягає 23 мм, а ширина коливається в межах 4-6 мм.
- Ікла. У людини всього 4 ікла, по 2 на кожній щелепі. Головна відмінність цих зубів у їхній коронці трикутної форми. Ікла вважаються найміцнішими зубними одиницями, а також мають довгий корінь, тому їх розмір досягає 26 мм. Верхні ікла мають великі розміри і більш помітні у роті. Основне їх призначення – відкушування твердої та грубої або волокнистої їжі (м’яса, твердих овочів та фруктів).
- Премоляри. По два премоляри з кожного боку зверху та знизу (всього 8) є лише у дорослих людей. Головна відмінна риса – широка коронкова частина, яка має нерівну поверхню. Премоляри зазвичай мають два горбки – плоский та вестибулярний. Рідше на поверхні премоляра знаходиться 3 або 4 горбики. Також є фісури (поглиблення). Завдяки такій особливості зуби цього типу сприяють пересуванню їжі до молярів та перетирають її. Премоляри потребують ретельного догляду, оскільки на нерівній поверхні легко накопичуються залишки їжі та розмножуються бактерії, що призводить до розвитку карієсу. Зуби цього типу мають коротше коріння, тому їх розмір коливається в межах 19-22 мм, а ширина – 6,4-7 мм.
- Моляри. І хоча будова цих зубів не відрізняється від інших, а форма подібна до премолярів, вони мають свої особливості. Молярі розташовуються по 4 штуки на верхній та нижній щелепі, мають 2 або 3 корені. На широкій коронковій поверхні розташовується три горбики, кожен з яких бере участь у подрібненні їжі. До того ж моляри мають горбок збоку щік. Бугриста поверхня сприяє накопиченню патогенних мікроорганізмів, тому моляри схильні до каріозних уражень за відсутності належного догляду. Довжина молярів також не перевищує 22 мм, а ось ширина знаходиться в межах 94-102 мм. Основні функції – подрібнення, пережовування їжі до кашоподібного стану.
З яких частин складається зуб?
Зовнішня будова зуба представлена трьома основними частинами, причому кожен елемент виконує свої функції:
- Коронка. Так називається верхня частина зуба, яка виступає над яснами. Форма коронки відрізняється залежно від функцій, що виконуються. Різці, розташовані попереду, призначені для відкушування їжі, тому мають загострену форму. Коронка жувальних зубів має широку площу з декількома бугорками, що виступають, і фісурами (спеціальними виїмками). Завдяки такій формі людина може пережовувати їжу до кашоподібного стану.
- Шийка. Це частина зуба, яка з’єднує коронку та корінь. За відсутності патологій шийку невидно, оскільки вона закривається яснами. У разі розвитку пародонтиту чи пародонтозу вона оголюється, оскільки ясна атрофуються.
- Корінь. Ця частина зуба повністю знаходиться в яснах, тому її не видно. Довжина кореня більша, ніж коронки. До того ж він оточений сполучною тканиною, завдяки чому забезпечується надійне утримання в альвеолі. Різці та ікла мають по одному кореню, а жувальні зуби – по 2-3.
Анатомічна будова зуба
У розрізі зуб є не цільною кістковою тканиною, а багатошаровим органом, що складається з клітин, які відрізняються властивостями, характеристиками та іншими особливостями. Внутрішня будова зуба представлена такими основними частинами:
- Емаль. Верхній шар, який відрізняється високою міцністю та служить певним захистом внутрішнім тканинам.
- Дентин. Основна тканина зубних одиниць складається з мінеральних речовин, усередині знаходяться канали з чутливими рецепторами.
- Пульпа. Внутрішня порожнина, в якій знаходиться пучок нервових закінчень та судин, що забезпечують живлення зуба. Коли карієс дістається до пульпи, виникає нестерпний зубний біль через велику кількість нервових закінчень у цій зоні.
- Кореневі канали. Це порожнини, які проходять по осі кореня і мають вихід у пульпарну камеру. Усередині кореневих каналів розташовується пульпа. У разі її інфікування та запалення потрібне лікування, під час якого стоматолог убиває нерв, чистить та пломбує канали. За відсутності терапії є високий ризик розвитку ускладнень, аж до втрати зуба або інфікування м’яких і кісткових тканин щелепи.
- Апікальний отвір. Це невеликий отвір у верхній частині кореня, через який проходить пучок нервів та судин.
Коли йдеться про будову зуба людини, обов’язково враховуються тканини навколо нього. Наприклад, кожна зубна одиниця розміщується в альвеолі – заглибленні в яснах. Особливості будови лунок залежать від функцій зуба. Альвеоли премолярів і молярів зазвичай мають кісткову перегородку, яка розділяє корені. У глибині лунки обов’язково знаходиться пучок нервових закінчень та кровоносних судин.
Область дотику зуба до ясен називається періодонтом. Це зв’язковий апарат, що складається з колагенових волокон. Він відповідає за утримання зуба в альвеолі. Волокна періодонта чинять певний тиск на корінь, і при необхідності адаптуються до навантажень.
Читайте також: Зубний біль: як усунути і що робити, якщо болить зуб?
Гістологічна будова зуба
При детальному розгляді внутрішньої та зовнішньої будови зуба варто відзначити, що всі його тканини мають різний гістологічний склад:
- Емаль. Верхній шар зуба вважається найтвердішою тканиною в організмі людини. Складається емаль із структур з кальцієм, які утворюють кристали. Завдяки цій особливості будови вона здатна відбивати зовнішні атаки. Емаль не має здатності до регенерації, але може ремінералізуватися за наявності у слині необхідних компонентів.
- Дентин. Це також неорганічне з’єднання, до складу якого входять структури кальцію, але в менших кількостях, ніж в емалі. Якщо розглядати дентин під мікроскопом, можна побачити у ньому порожні канали, якими відбувається живлення. Ця тканина відрізняється пружністю, але не має достатньої твердості й міцності, тому швидко руйнується при ураженні карієсом.
- Цемент. Це кісткова тканина, що складається з мінеральних сполук. Вона покриває зубний корінь та відповідає за його утримання в альвеолі. Якщо з якихось причин навколишні тканини не щільно прилягатимуть до кореня, виникає високий ризик його ураження зовнішніми факторами.
- Пульпа. Це чиста органіка, що складається з кровоносних судин, нервових волокон, сполучної тканини. Пульпа дуже чутлива до будь-якого впливу, оскільки має велику кількість рецепторів.
Періодонт і альвеоли також складаються з органічних сполук, зокрема, сполучної тканини та інших структур.
Чим відрізняється тимчасовий зуб від постійного?
Тимчасові зуби поступово замінюються постійними, і головна їх відмінність полягає у менших розмірах. До інших особливостей будови молочних зубів можна віднести:
- менш тверда емаль через знижений вміст кальційвмісних структур;
- коротше коріння з відгалуженнями в сторони;
- внутрішню частину майже повністю займає пульпарна камера;
- дентин має нижчу мінералізацію.
Через відмінні риси карієс на молочних зубах розвивається значно швидше. З цієї причини особливо важливо регулярно показувати дитину стоматологу.
Що означає «зуб мудрості»?
Зубами мудрості називають вісімки, які з’являються у дорослому віці. Ці зуби вважаються проблемними, оскільки часто важко прорізуються і зазвичай довго не служать через швидке руйнування. Можуть налічувати від 3 до 5 коренів. Часто мають неправильне розташування або корені викривленої форми, що значно ускладнює їх лікування. Труднощі можуть виникнути і при видаленні. Через неправильне розташування вісімки можуть чинити тиск на сусідні зуби, що стає причиною їх зміщення або розвитку патологічного процесу.
Яка будова зуба мудрості? У цілому він не відрізняється від інших зубних одиниць. Відмінність може бути лише у формі та кількості коренів.
Висновки та поради фахівці
Дізнавшись усе про те, яка внутрішня та зовнішня будова зуба, можна легко запобігти розвитку карієсу та інших захворювань. Складна та багатошарова структура потребує ретельного та регулярного догляду. Якщо бажаєте зберегти гарну посмішку, регулярно відвідуйте стоматолога з профілактичною метою і тим більше не відкладайте візит до лікаря з появою перших ознак порушення цілісності емалі – болю, підвищеної чутливості та інших симптомів.