Кюретаж пародонтальных карманов

Що значить кюретаж?

Якщо при скаргах на кровоточивість і набряклість ясен лікар при огляді рекомендує зробити кюретаж, деякі пацієнти лякаються незнайомого слова і не знають, чи погоджуватися їм на незрозумілу процедуру. Варто розібратися в особливостях цієї маніпуляції і дізнатися, в яких випадках вона проводиться.

Кюретаж пародонтальних кишень — це …

Кюретаж — це хірургічна процедура, під час якої відбувається видалення зубного каменю і твердих відкладень з-під ясен.

Виконується процедура за допомогою спеціальних інструментів у вигляді гачків з загостреними краями, які називаються стоматологічними кюретками. Вони дозволяють вискоблити наліт і тверді відкладення з-під ясен, але при цьому не пошкодити здорові тканини. Зараз для проведення процедури також використовуються сучасні технології:

  • ультразвук,
  • лазер,
  • вакуум та ін.

 Кюретаж пародонтальних кишень проводиться за наступними показниками:

  • запалення ясен (набряклість, кровоточивість);
  • пародонтальні кишені більше 3-4 мм;
  • пародонтоз;
  • рухливість зубів;
  • атрофія кісткової тканини.

ВАЖЛИВО! Кюретаж пародонтальних кишень може проводитися тільки за призначенням лікаря, так як процедура має протипоказання.

Роль кюретажа в стоматології

Кюретаж в стоматології застосовується давно, хоча інструменти і засоби для видалення відкладень з кожним роком стають все більш вдосконаленими або ефективними. Незважаючи на застосування інноваційних технологій для чищення кишень, видалення відкладень ручними інструментами залишається затребуваним. Кюретаж ясен — це невід’ємна частина ефективного лікування пародонтиту або пародонтозу. Без цієї процедури лікарські препарати будуть давати тимчасовий ефект. Справа в тому, що їжа, яка потрапляє під ясна, сприяє розмноженню патогенних бактерій і утворенню м’якого і твердого нальоту. Вони і служать причиною запального процесу. Якщо не усунути причину, а просто усунути симптоми, пародонтит буде повертатися знову і знову. Кюретаж ясен — це можливість назавжди вилікувати пародонтит незалежно від тяжкості його перебігу. До того ж при відкритій операції можна відновити кісткову тканину і вирішити проблему рухливості зубів. Якщо процедура проведена з дотриманням всіх правил, ясна швидко відновлюються.

Закритий кюретаж пародонтальних кишень

Закритий кюретаж проводиться під місцевою анестезією. Для видалення відкладень і бактеріологічного нальоту лікар використовує ручні інструменти (кюретки різної форми) і ультразвук. Якщо проводиться закритий кюретаж пародонтальних кишень, ясна не розтинають. Спеціаліст акуратно проникає в ясенну кишеню, видаляє відкладення, а потім проводить обробку антисептичним засобом, щоб попередити рецидив. Якщо лікарем рекомендований закритий кюретаж, показання для проведення процедури можуть бути такі як:

  • пародонтоз,
  • пародонтит легкої або середньої форми.

 Застосовуватися методика може тільки за умови, що глибина кишені не перевищує 5 мм і запалення не дісталися до кісткової тканини. В іншому випадку процедура буде неефективна. Лікар не зможе повністю очистити ясенну кишеню, тому усунути запалення буде неможливо. Закритий кюретаж пародонтальних кишень добре переноситься пацієнтами. Реабілітаційний період протікає легко і швидко. Кюретаж пародонтальної кишені по закритій методиці категорично не підходить для лікування запущеного пародонтиту або пародонтозу.

Відкритий кюретаж

Відкритий кюретаж пародонтальних кишень — це більш складна хірургічна операція. У більшості випадків проводиться під місцевою анестезією, хоча в деяких випадках може знадобитися занурення в медикаментозний сон (наркоз). Відкритий кюретаж має на увазі розсічення ясен. Процедура відрізняється високою ефективністю, так як лікар отримує доступ до вогнища запалення, місця твердих і м’яких відкладень. Проводиться відкритий кюретаж в такій послідовності:

  1. Пацієнту вводиться анестетик.
  2. Потім лікар розрізає ясна і відвертає її, щоб мати доступ до відкладень.
  3. Видаляє твердий камінь, проводить чистку кореневої частини, полірування і антисептичну обробку кишень.
  4. При необхідності виконується нарощування кісткової тканини.
  5. Потім стоматолог повертає ясна на місце і накладає шви.
  6. Зверху накладає пов’язку з антисептичними ліками для попередження запалення або інших ускладнень.

 Іноді додатково проводиться клаптева операція, яка дозволяє надати яснам необхідний контур. Показаний відкритий кюретаж при пародонтиті, що протікає у важкій формі, коли запальний процес поширюється на кісткову тканину. Через серйозність хірургічного втручання процедура важче переноситься пацієнтами. Щоб попередити ризик розвитку ускладнень, важливо правильно доглядати за ротовою порожниною після операції. Необхідно вчасно чистити зуби, після кожного прийому їжі, полоскати рот дезінфікуючим розчином і дотримуватися інших приписів лікаря.

Що кажуть пацієнти про послугу кюретаж: відгуки пацієнтів

Багатьом пацієнтам роблять кюретаж пародонтальних кишень. Відгуки сильно відрізняються, пацієнти часто відзначаються як позитивні, так і негативні сторони. Якщо показаний кюретаж пародонтальних кишень, чи боляче це — одне з головних питань, які мучать пацієнта. Під час процедури немає болю, оскільки проводиться вона під анестезією. А ось після чистки відкритим способом часто потрібне застосування знеболюючих ліків, поки м’які тканини не заживуть. Якщо проводився кюретаж ясен, відгуки пацієнтів практично завжди вказують на появу підвищеної чутливості зубів. Вона з часом проходить, якщо застосовувати спеціальні зубні пасти, які сприяють відновленню емалі.