Диастема: нужно ли убирать щель между зубами?

Діастема: чи потрібно прибирати щілину між зубами?

Діастема — це щілина, яка з’являється між верхніми різцями. У народі це явище ще називають щербинкою. Вона може бути симетричною, коли зуби однаково відхилені вбік, або асиметричною — один різець має правильне положення, а другий — відхилення. Діастема буває хибною та істиною. Хибна щербинка спостерігається у дітей під час зміни зубів. У більшості випадків з формуванням правильного прикусу вона зникає. Якщо цього не відбулося, говорять про справжню діастеми.

Важливо знати, що подібний дефект може не тільки мати естетичні недоліки, але і привести до серйозних патологій. При наявності щербинки обов’язково потрібно проконсультуватися зі стоматологом. Він підкаже, як прибрати щілину між зубами, якщо в цьому є необхідність.

Порушення прикусу можна виправити декількома методами, при цьому спосіб усунення щілини підбирається індивідуально в залежності від причини, розмірів щербинки і інших чинників.

Чому з’являються щілини між зубами?

Для людей, яким довелося зіткнутися з діастемою, є актуальним питання: чому з’являються щілини між зубами. Існує кілька причин такого стану: 

  • низьке розташування вуздечки верхньої губи;
  • пізню появу різців;
  • маленькі розміри різців;
  • аномальне розташування передніх зубів;
  • звичка гризти сторонні предмети;
  • механічне пошкодження одного з різців;
  • відсутність жувального зуба.

 Щілина між зубами найчастіше з’являється при формуванні прикусу під час зміни зубів. Іноді дефект з’являється в зрілому віці. Причина криється в патологічному стані ясна. Щілина між зубами згодом може збільшуватися, тому відкладати лікування не варто. Появі щербинки сприяє і спадковий фактор. Якщо у когось з батьків є подібна проблема, ймовірність порушення прикусу у дитини висока. Недостатньо знати, чому з’являються щілини між зубами. Не менш важливо розібратися, що слід робити і як позбутися від такого дефекту.

Чи потрібно прибирати щілину між зубами?

Вважається, що щілина між передніми зубами заважає людині жити повноцінним життям, тому її слід усувати. Справа в тому, що вона робить посмішку не естетичною, тому людина не проявляє свої емоції, намагається прикрити рукою рот під час сміху або розмови, що доставляє певні незручності. Хоча зараз істотно змінилися модні тенденції, тому щілина між передніми зубами вже не вважається естетичним дефектом. Багатьом успішним людям, наприклад, акторам і моделям, вдалося побудувати кар’єру, незважаючи на присутність простору між зубами. Це стало своєрідною родзинкою їх зовнішності. Іноді усунення діастеми — необхідність. При сильній розбіжності зубів можуть виникати порушення прикусу, проблеми з вимовою деяких звуків та ін. Не знаєте, що робити, якщо між зубами щілина? Зверніться за консультацією до досвідченого ортодонта, він підбере ефективне рішення вашої проблеми.

Лікування діастеми брекетами і капами

Якщо виникло питання про те, як прибрати щілину між передніми зубами, найбільш ефективним вирішенням проблеми вважається носіння брекет-системи. Ортодонтичні конструкції справляються з усуненням щілини будь-яких розмірів. Можуть використовуватися металеві, керамічні, сапфірові і інші брекет-системи. Підбираються брекети при діастеми з урахуванням особливостей дефекту і особистих переваг пацієнта. Лікування діастеми брекетами відрізняється високою ефективністю, але при цьому налічує чимало недоліків. Носити систему потрібно близько 2 років. Весь цей період необхідно ретельно стежити за гігієною ротової порожнини і дотримуватись певних правил (обмеження на вживання твердих продуктів, деяких напоїв і ін.). В середньому раз в 1,5-2 місяці слід відвідувати лікаря, щоб він міняв натяжку дуги. Прибрати щілину між зубами невеликого розміру допомагають капи. Виготовляються вироби за індивідуальними розмірами і змінюються кожні 2-3 місяці. При їх носінні немає такого дискомфорту, як при використанні брекет-системи. На зубах вони практично не помітні, але в рази поступаються ефективністю.

Діастема: вініри і люмініри

Якщо є диастема, вініри (так називаються спеціальні накладки на зуби) здатні приховати естетичну проблему. Метод підходить для тих випадків, коли немає інших аномалій з прикусом. Вініри при діастеми налічують кілька переваг:

  • швидке вирішення проблеми (вініри встановлюються за 1-1,5 години);
  • відмінний естетичний результат (рівні й білі зуби);
  • відсутність необхідності обточування зубів;
  • можливість приховати відколи, плями на емалі і інші дефекти.

 Зазвичай вініри виготовлені з міцного композитного матеріалу. Вони можуть довго прослужити при дотриманні нескладних правил догляду. Прибрати діастему можна і за допомогою люмінірів, так називається різновид вінірів. Це ультратонкі накладки на зуби, які також маскують дефект і роблять посмішку привабливою.

Лікування діастеми: пломби і художня реставрація

Якщо лікування діастеми проводити необов’язково, але ви хочете позбутися від естетичного дефекту, лікар може використовувати пломбу, яка закриє щілину. Недолік методу полягає в тому, що з часом пломбувальний матеріал може потемніти, що відіб’ється на красі усмішки. Також на пломбі може з’явитися тріщина або скол через перепад температур або механічний вплив. Якщо потрібно прибрати діастему, частіше застосовують художню реставрацію зубів. Головна особливість методики в порівнянні зі звичайним пломбуванням полягає в тому, що композитні матеріали обробляються ультрафіолетовою лампою, в результаті чого вони набувають високої міцності. Вони легко витримують великі навантаження, тому людина може вживати тверді продукти, хоча від розколювання горіхів зубами все ж варто утриматися. Отримати детальну інформацію про необхідність усунення діастеми і актуальні способи вирішення проблеми ви можете в нашій клініці — записуйтеся на консультацію до стоматолога на зручний для вас час!

Автор:

Черніков Олександр Анатолійович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю