Як відбілити зуби: топ-5 видів відбілювання
Зміст
- Чому емаль темніє?
- Показання до відбілювання зубів
- Кому протипоказано відбілювання зубів та чому?
- Ризики при відбілюванні
- Різниця між відбілюванням та освітленням зубів
- Відбілювання зубів удома: протипоказання та запобіжні заходи
- Професійні засоби для самостійного відбілювання зубів
- Можливі побічні ефекти від домашнього відбілювання
- Способи відбілювання зубів, які використовують стоматологи
- Топ-5 видів відбілювання на підставі відгуків пацієнтів та рекомендацій лікарів
- Висновки
Білосніжна посмішка – постійний атрибут впевненої у собі людини. Але іноді зубна емаль може міняти свій відтінок. Причин цього багато – від куріння та частого вживання чаю чи кави до деяких проблем зі здоров’ям. На щастя, сьогодні стоматологи навчилися повертати зубам білизну. Для цього можуть використовуватись різні методики, кожна з яких має свої особливості та недоліки.
Чому емаль темніє?
Ідеально білих від природи зубів не буває. Це пов’язано з тим, що дентин, розташований під емаллю, має жовтуватий відтінок. Крім того, є й безліч інших причин, через які зуб може змінити свій відтінок. Найчастіше подібні зміни відбуваються з таких причин:
- Недостатня гігієна ротової порожнини. Стоматологи запевняють, що зуби необхідно чистити двічі на день. Але якщо цього не робити чи робити неправильно, на поверхні зуба починає накопичуватися наліт, який може провокувати розвиток карієсу та інших стоматологічних патологій. Якщо його вчасно не видаляти, починається формування зубного каменю, змінюється відтінок емалі.
- Куріння. Згодом курці починають помічати, що їхні зуби стають жовтими. А якщо не звертати на це уваги, відтінок може стати навіть темно-коричневим. Причина полягає у смолах, які у великій кількості містяться у тютюновому димі. Поступово відбувається їхнє відкладення на поверхні зубної емалі, через що вона стає темною.
- Харчові барвники, зокрема й природні. Тому навіть звичні нам продукти, такі як чай чи кава, можуть стати причиною потемніння зубів. Аналогічний ефект має червоне вино, ягоди, синтетичні харчові барвники.
- Неякісне лікування зубів. Металеві пломби та неякісний стоматологічний матеріал, що використовується при лікуванні карієсу, здатні спровокувати потемніння емалі зубів.
- Пошкодження нервово-судинного пучка зуба. Його поверхня може стати темною через те, що при розпаді тканин гемоглобін потрапляє до ротової порожнини.
- Неконтрольований прийом деяких медикаментів, наприклад, антибактеріальних препаратів.
- Деякі захворювання, наприклад, флюороз.
- Генетика. Причиною потемніння можуть стати деякі хронічні або спадкові патології, а також генетичні особливості конкретної людини.
- Природне старіння організму. З роками зубна тканина втрачає здатність відновлюватися, через що зуби можуть змінювати свій відтінок, форму та навіть структуру.
Показання до відбілювання зубів
Існують певні стани, за яких показано проведення процедури відбілювання зубів:
- Харчове пігментування. Воно пов’язане із вживанням продуктів, які провокують зміну відтінку емалі. Це чай, кава, ягоди, червоне вино тощо.
- Генетичне пігментування. Сюди відносять недосконалий амелогенез тощо.
- Зміна відтінку зубної емалі, пов’язана з прийомом медикаментів. Наприклад, деякі види антибіотиків призводять до того, що зуби набувають жовтого або сірого відтінку.
- Потемніння емалі внаслідок високого рівня білірубіну в крові.
- Розвиток еритробластоми, внаслідок чого на зубах формуються плями. Їх колір може змінюватись від зеленого до коричневого.
Також процедуру відбілювання можуть порадити пацієнтові, який незадоволений їх відтінком та не має протипоказань до процедури.
Кому протипоказано відбілювання зубів та чому?
Перш ніж вибрати, як відбілити зуби, стоматолог проконтролює, щоб пацієнт не мав протипоказань до проведення цієї процедури. До них відносяться такі стани:
- Пошкодження емалі чи наявність каріозних порожнин. Зумовлено це тим, що компоненти, які відбілюють, зможуть потрапити в глибокі тканини зуба і пошкодити їх. Тому процедуру допускається проводити лише після повної санації зубів.
- Наявність зубів, на лікування яких у минулому використовувався резорцин-формаліновий метод. У такому разі після проведення відбілювання зуб набуде червоного відтінку.
- Вагітність, період грудного вигодовування, дитячий вік. Дослідження щодо безпеки відбілювання для цих категорій пацієнтів не проводились. Тому стоматологи радять таким людям утриматись від проведення процедури.
Ризики при відбілюванні
Багато фахівців не рекомендують своїм пацієнтам занадто захоплюватися відбілюванням зубів та часто проводити цю процедуру. Це пов’язано з тим, що вона може призвести до таких наслідків:
- подразнення слизових оболонок порожнини рота;
- підвищення чутливості зубів;
- ламкість зубної емалі;
- передчасне зношування зубних тканин;
- зміна структури емалі, виправити яку вже неможливо.
Також варто звернути увагу на те, що пероксид, який використовують для проведення процедури, здатний робити структуру зуба пористою, через що він буде сильніше фарбуватися. Незалежно від того, які способи відбілити зуби використовуються, важливо, щоб процес проводився із дотриманням усіх правил. Причому для цього повинні використовуватися виключно якісні та безпечні речовини.
Різниця між відбілюванням та освітленням зубів
Незважаючи на те, що і освітлення, і відбілювання допомагають зробити відтінок зубної емалі світлішим, це різні процедури. При відбілюванні застосовуються хімічні речовини, здатні проникати всередину зубних тканин. Для активації додатково може використовуватися спеціальна лампа. Така процедура здатна спровокувати пошкодження зубної емалі, оскільки вона стає більш рихлою, а сам зуб – чутливим. Щоб цього уникнути, важливо використовувати мінеральні та поживні речовини, що відновлюють пошкоджені структури.
Освітлення вважається більш щадною методикою. Її завданням є зняття із зуба відкладень та надання йому природного відтінку. Для цього виконується механічний вплив на зуби.
Відбілювання зубів удома: протипоказання та запобіжні заходи
У багатьох людей постає питання: чи можна відбілити зуби вдома самостійно? Для цього створені всілякі смужки, гелі та інші засоби. Однак перед їх використанням необхідно ознайомитися з протипоказаннями та запобіжними заходами, щоб не заподіяти шкоди емалі.
Від даної процедури слід відмовитись у таких випадках:
- наявність невилікованого карієсу;
- підвищена чутливість зубів та схильність до алергії;
- оголені корені зубів та різні захворювання ясен;
- спостерігається патологічне стирання зубів;
- наявність великої кількості пломб.
Також процедуру не повинні проводити вагітні, мами, що годують, алергіки й ті, хто використовує зубні брекети.
Якщо при проведенні процедури в домашніх умовах пацієнт відчуває біль, дискомфорт, підвищену чутливість зубів або ясен, необхідно перервати відбілювання та проконсультуватися зі стоматологом. Після закінчення процедури і до того моменту, поки відтінок зуба остаточно не встановиться, важливо уникати вживання продуктів, які мають фарбуючі властивості.
Професійні засоби для самостійного відбілювання зубів
Чим можна вибілити зуби вдома? Для цього можна використовувати спеціальні зубні пасти з освітлювальною дією. З їхньою допомогою вдасться видалити з емалі сліди куріння, вживання кави та інших фарбуючих продуктів.
Якщо потемніння емалі незначне, можна використовувати спеціальний олівець, що відбілює. До його складу входять фторвмісні та освітлювальні речовини, які усувають бактерії, захищають зуби від розвитку карієсу і навіть освіжають дихання.
Намагаючись знайти спосіб, як відбілити емаль зубів самостійно, можна звернути увагу на спеціальні смужки. У їхньому складі присутній перекис водню, який видаляє із зубних тканин органічні речовини, що провокують потемніння поверхні зуба.
Ще один спосіб, як відбілити зуби – застосування кап. Це спеціальні накладки з прозорого матеріалу, які використовують для утримання на поверхні зуба гелю з відбілюючими властивостями. Бажано, щоб такі конструкції виготовлялися стоматологом індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням стану його зубів і ясен, і навіть індивідуальних особливостей.
Читайте також у нашому блозі: Чи ефективна капа для відбілювання зубів?
Можливі побічні ефекти від домашнього відбілювання
Вирішуючи, як швидко відбілити зуби, багато хто вибирає домашнє проведення процедури. Однак, якщо зробити її неправильно, можуть виникнути побічні ефекти:
- підвищення чутливості зубів;
- запалення ясен та м’яких тканин ротової порожнини;
- поява в емалі мікроскопічних тріщин або пор;
- порушення роботи нижньощелепного суглоба.
Способи відбілювання зубів, які використовують стоматологи
Як відбілити зуби без шкоди? Для цього варто звернутися до досвідченого стоматолога. У клініці процедуру можуть проводитися кількома методами:
- Хімічний. Процедура полягає у нанесенні на поверхню зуба спеціального гелю, до складу якого входять хімічні елементи, здатні повернути емалі білизну. Перед проведенням хімічного відбілювання важливо вилікувати карієс, ізолювати м’які тканини та провести професійне чищення.
- Фотовідбілювання. Методика заснована на використанні гелю, що містить пероксид водню. Для його активації використовують діодну, галогенову або ультрафіолетову лампу. Після закінчення сеансу важливо ретельно видалити залишки гелю із порожнини рота та провести фторування зубів.
- Лазерний. Перед нанесенням гелю обов’язково потрібно провести професійне чищення зубів. Щоб стоматолог міг контролювати кількість речовини, яка використовується, гель має яскравий відтінок. Після нанесення проводиться активація лазером. На завершення сеансу гель видаляється, а зуби покриваються фтором.
Топ-5 видів відбілювання на підставі відгуків пацієнтів та рекомендацій лікарів
Відповідно до відгуків пацієнтів та рекомендацій стоматологів, швидко та ефективно відбілити зуби можна за допомогою наступних методів:
- Механічне відбілювання. Це найпростіший варіант, який полягає в механічному чищенні зубів з використанням спеціальної насадки. Його перевагою є ефективне видалення твердих зубних відкладень, можливість профілактики запалення ясен та розвитку карієсу.
- Фотовідбілювання. Методика дозволяє висвітлити зуб на 8-10 тонів.
- Хімічне відбілювання. Освітлює емаль на 5-7 тонів. Процедура може проводитись у домашніх умовах або в кабінеті стоматолога.
- Внутрішньоканальне відбілювання, або ендовідбілювання. Методика дозволяє освітлити зуб після пломбування каналів, що спричинило його почорніння. Під час сеансу проводиться препарування зуба, після чого в його порожнину поміщають спеціальний склад з наступним встановленням пломби. Після того, як буде отримано бажаний результат, зуб реставрується. Цю методику допускається проводити лише один раз.
- Лазерне відбілювання. Цей варіант відносять до найбезпечніших і найефективніших. Результат відбілювання зберігається на тривалий період.
Висновки
Відбілювання зубів – це популярна стоматологічна процедура, що дозволяє зробити зуби ідеально білосніжними. Існує досить багато методик, які дозволяють досягти бажаного результату. Кожна з них має свої особливості та обмеження. При виборі відповідної стоматолог врахує стан зубів, ясен та інші критерії, які дозволять швидко відбілити зуби без шкоди здоров’ю.