Depositphotos_35443709_l-2015

Що робити, якщо відколовся шматочок зуба?

З прикрістю, коли відколовся шматочок зуба, може зіткнутися кожна людина. Травма, вживання твердої їжі або проблеми зі здоров’ям можуть стати причиною настільки неприємного явища. Навіть якщо ви дбайливо ставитесь до зубів і не відкриваєте ними пивні пляшки, не застраховані від подібної проблеми.

Якщо відколовся шматочок зуба, обов’язково рушайте на прийом до стоматолога. Він підбере найбільш ефективний метод усунення проблеми.

Нажаль, не всі люди знають, що робити, якщо відколовся шматочок зуба, і які заходи варто вжити. Ігнорування проблеми може привести до ще більш неприємних наслідків. До того ж відколи часто супроводжуються болем і мають гострі краї, а тому травмують м’які тканини щік або язик.

Як з’являється скол зуба?

Скол зуба може з’явитися з різних причин. До найбільш поширених причин варто віднести наступні фактори: 

  • травми в побуті;
  • шкідливі звички, в тому числі і стоматологічні, звичка гризти нігті або ручку і ін .;
  • вчасно не вилікувані патології (карієс і інші захворювання);
  • низька кислотність слини;
  • гормональні збої;
  • неправильний прикус;
  • нерівномірно розподілене навантаження і ін.

 Якщо відколовся зуб в результаті удару або падіння, такі відколи називають травматичні. Отримати їх можна також при відкриванні пляшок або розколюванні горіхів зубами, або ж при іншому застосуванні зубів не за призначенням. Скол зуба може з’явитися і при надмірно тонкій емалі. Причиною тому може послужити бруксизм, неправильне харчування, нестача вітамінів, кальцію та інших мінералів. Відбуватися руйнування емалі може і через вживання надмірно гарячих або холодних страв. Тканини зуба можуть ставати більш пухкими і менш стійкими до механічних впливів при цукровому діабеті і різних захворюваннях ендокринної системи, а також на тлі гормональних збоїв при вагітності, менопаузі і в інших випадках. Якщо відколовся зуб, обов’язково необхідно звернутися до лікаря. Він повинен не тільки провести необхідне лікування (методика підбирається в кожному випадку індивідуально), а й з’ясувати причину події. У деяких випадках може знадобитися додаткове лікування, яке дозволить попередити відламування частинок зубів в майбутньому.

Що робити, якщо відколовся шматочок переднього зуба

Якщо ви не знаєте, що робити, якщо відколовся маленький шматочок переднього зуба, тоді такі рекомендації будуть вам корисні: 

  • Обов’язково потрібно прополоскати рот теплою водою, щоб вимити уламки і крихти зуба.
  • Якщо відколовся маленький шматочок зуба в результаті травми або удару, до ушкодженого місця прикладіть холодний компрес, особливо у випадках пошкодження ясен. Лід або серветка, змочена в холодній воді, допоможуть попередити появу набряку.
  • Підкорегуйте свій раціон. Відмовтеся від надмірно гарячої та холодної їжі, щоб не спровокувати появу гострого болю або підвищеної чутливості.

 Якщо відколовся шматочок переднього зуба, виникає естетична проблема. До того ж іноді виникають проблеми з вживанням їжі або дефекти мови. З цієї причини не варто відкладати візит до лікаря. Скол переднього зуба може бути усунутий за допомогою наступних методик: 

  • художня реставрація фотополімерами;
  • мікропротези;
  • вініри (накладки на зовнішню сторону зуба);
  • люмініри і ін.

 Техніка відновлення красивої посмішки в кожному випадку підбирається лікарем індивідуально в залежності від складності проблеми, фінансових можливостей пацієнта і бажаного результату. Якщо відколовся шматочок переднього зуба, при цьому пошкодилася пульпа, лікар проводить депульпацію, а потім пломбує зуб. Додатково може знадобитися установка вінірів або накладок. У деяких випадках може знадобитися установка штифта.

Дії, якщо відколовся шматок жувального зуба

Якщо відколовся шматок жувального зуба, метод реставрації підбирається лікарем індивідуально. Як і у випадку з пошкодженням переднього зуба, ротову порожнину обов’язково слід прополоскати, щоб уламки дентину або емалі не зашкодили м’якій тканині. Для полоскання варто використовувати тільки теплу воду. Якщо зубний скол супроводжується кровотечею, зупинити його можна за допомогою холодного компресу. Якщо відкололася велика частина зуба, травма може супроводжуватися сильним болем, особливо при пошкодженні камери з пульпою. Щоб зняти больовий синдром, можна прийняти знеболювальний засіб з групи нестероїдних протизапальних препаратів. Потім варто якомога раніше звернутися до лікаря-стоматолога. Якщо зубний скол відразу не усунути, можуть виникнути такі ускладнення: 

  • запалення ясен;
  • підвищення чутливості зубів;
  • больові відчуття при вживанні їжі і в спокійному стані;
  • випадання пломби;
  • неправильний розподіл навантаження при жуванні, що може призвести до зміщення зубного ряду або інших проблем.

 Якщо відколовся шматок жувального зуба, для усунення проблеми фахівець може використовувати такі методики: 

  • пломбування традиційними матеріалами або фотополімером;
  • установка коронок (спочатку проводиться обточування);
  • установка накладок.

 Якщо пошкоджена камера з пульпою, лікар прибирає чутливість і видаляє нервовий пучок, потім встановлює штифт і пломбує зуб. Без установки штифта зуб не зможе витримувати навантаження і незабаром може зовсім розкришиться.

Скол емалі зуба

Емаль вважається найтвердішою частиною людського тіла, але навіть вона піддається механічним та іншим пошкодженням. Деякі пацієнти іноді навіть не відразу помічають скол емалі зуба, оскільки він не викликає дискомфорту. Так як людина не відчуває болю та інших незручностей, він часто не поспішає на прийом до стоматолога, якщо відкололася емаль зуба. Але такий вчинок в корені невірний. Що робити, якщо відкололася емаль зуба? При першій же можливості необхідно відправитися на прийом до стоматолога. Навіть якщо скол емалі зуба не доставляє незручностей, потрібно пройти лікування. Справа в тому, що емаль виступає захистом для всього зуба. Навіть через невеликі тріщини до дентину можуть проникнути різні мікроорганізми, що згодом призведе до появи карієсу. Якщо відкололася емаль зуба або частина дентину, зверніться в стоматологію на Русанівці. Висококваліфіковані лікарі зможуть підібрати найбільш оптимальний варіант вирішення цієї проблеми.

Автор:

Черніков Олександр Анатолійович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю