виды коронок на зубы

Які бувають види коронок на зуби?

Содержание

У стоматології сьогодні застосовуються зубні коронки, які відрізняються матеріалом, конструктивними та іншими особливостями. Необізнаному пацієнтові часом складно зробити вибір серед різноманітних варіантів. Тому важливо дізнатися про особливості різних видів коронок для зубів, їх плюси та мінуси, щоб не помилитися з вибором.

Що таке зубна коронка?

Зубна коронка – протез, який використовується для відновлення верхньої частини зуба, зруйнованої карієсом або під дією інших факторів. Незнімна конструкція виготовляється у вигляді порожнього ковпачка, який одягається на залишок різця або моляра. Вона повністю повторює анатомічну форму зуба, при цьому має естетичне та функціональне призначення.

Класифікуються зубні коронки за матеріалом виготовлення, хоча можуть мати деякі конструктивні відмінності в залежності від призначення. Форма для кожного пацієнта підбирається індивідуально, точніше протез виготовляється за персональними зліпками. Усі види коронок встановлюються на природні зуби, якщо це можливо. Якщо зуб відсутній, протез кріпиться на імплантат чи сусідні зуби (мостоподібний протез).

Показання для встановлення коронок

Перш ніж розмірковувати над тим, які види коронок на зуби вибрати, варто розібратися, в яких випадках вони застосовуються. До основних показань для встановлення протезів відносяться:

  • руйнування верхньої частини зуба на 70% і більше:
  • серйозні відколи, тріщини та інші пошкодження емалі;
  • неможливість застосування нарощування та інших методик відновлення;
  • перелом верхньої частини зуба;
  • встановлення одиничного зубного імпланта;
  • лікування глибокого карієсу, пульпіту з видаленням нервів та чищенням каналів;
  • неможливість відновлення цілісності та функціональності зуба після видалення старої пломби.

Кому протипоказано встановлювати зубні коронки?

І хоча встановлення коронок вирішує естетичні та функціональні проблеми, у деяких випадках проведення процедури стає неможливим. Основні протипоказання:

  • занедбаний пародонтит;
  • рухливість зуба;
  • серйозні порушення прикусу;
  • різні запальні процеси у ротовій порожнині;
  • алергія на препарат, який використовується для місцевої анестезії.

До відносних протипоказань відносяться тяжкі хронічні захворювання в стадії декомпенсації, лікування препаратами, які знижують згортання крові, психічні розлади. Рішення про протезування у цьому разі приймається лікарем персонально з урахуванням загального стану здоров’я, складності втручання та інших чинників.

Види зубних коронок

Залежно від призначення зубні коронки у стоматології поділяються на дві основні групи:

  1. Відновлювальні. Використовуються для відновлення естетики та функціональності зруйнованого чи пошкодженого зуба.
  2. Опорні. Застосовуються при встановленні мостоподібних протезів. Служать опорою для кріплення конструкцій.

Відповідно до конструктивних особливостей розрізняють такі види коронок на зуби:

  1. Повні конструкції. Повністю замінюють коронкову частину зуба.
  2. Напівкоронки. Застосовуються при помірному руйнуванні, оскільки охоплюють зуб не з усіх боків.
  3. Екваторні. Використовуються тільки для шинування, тому виготовляються виключно з металів.
  4. Культьові. Мають заглиблення, тому можуть застосовуватися для відновлення сильно зруйнованих природних коронок.
  5. Телескопічні. Відрізняються тим, що їх легко підганяти по висоті при установці.
  6. Коронки зі штифтом. Застосовуються у разі сильного руйнування природного зуба.

Тимчасові коронки на зуби

Розбираючись у питанні про те, які бувають види коронок для зубів, важливо згадати про часові конструкції. Вони виготовляються з пластику, акрилу або полімерів. Значно поступаються міцністю та іншими характеристиками постійним протезам, але при цьому коштують недорого.

Тимчасові коронки використовують у процесі лікування зубів до установки постійних протезів. Вони можуть встановлюватися на природні зуби чи імпланти. Такі конструкції виконують кілька функцій:

  • попереджають проникнення патогенних мікроорганізмів у препарований зуб;
  • сприяють рівномірному розподілу жувального навантаження та попереджають ризик розсмоктування кісткової тканини;
  • прискорюють звикання до постійного протезу;
  • попереджають розхитування сусідніх зубів;
  • виконують естетичні функції (це особливо важливо під час лікування різців).

Рішення про необхідність застосування тимчасових коронок приймає лікар у кожному разі індивідуально.

Матеріали, з яких виготовляються коронки, їх властивості та термін експлуатації

Для виготовлення зубних коронок застосовуються різні матеріали, що відрізняються експлуатаційними та естетичними властивостями. Різні види коронок на зуби мають свої переваги та недоліки:

  1. Метал. Зазвичай для виготовлення зубних протезів використовуються сплави металів (нікель і хром, кобальт і хром). Також може застосовуватись титан або нержавіюча сталь. Такі коронки вважаються застарілими, хоча і зараз інколи встановлюються. Їхня головна перевага – висока міцність. Вони легко можуть витримати великі навантаження, тому здатні прослужити більше 10 років. До переваг належить і доступна ціна порівняно з іншими варіантами. Основний недолік – відсутність естетики та ризик виникнення алергічних реакцій при підвищеній чутливості.
  2. Кераміка. Коронки із цільної кераміки виготовляються шляхом пресування та обробки на спеціальному фрезерному верстаті з використанням комп’ютерних технологій. Головна перевага кераміки в тому, що з неї легко зробити протези під колір природної емалі. Вони не відрізняються від власних зубів пацієнта, мають чудові естетичні властивості, не просвічуються, не викликають алергічних реакцій. Завдяки високій міцності цільна кераміка може прослужити до 20 років при умові дотримання простих правил догляду. Головний недолік – висока вартість.
  3. Металокераміка. Коронки такого типу виготовляються комбінуванням різних матеріалів. Основу протезу становить метал, поверх нього наноситься кілька шарів кераміки. Цей вид коронок на зуби має високу популярність, оскільки налічує чимало переваг. Вони успішно поєднують високі показники міцності, можуть витримувати великі навантаження, але при цьому естетично виглядають, тому однаково успішно можуть застосовуватися для передніх та жувальних зубів. Термін служби – до 15 років. Істотний недолік – потрібне значне обточування зубів.
  4. Діоксид цирконію. Цей матеріал вважається найміцнішим із тих, що використовуються для виготовлення зубних коронок. Протези можуть виконуватися тільки з діоксиду цирконію або мати покриття з фарфору (кераміки). Другий варіант відрізняється відмінними естетичними властивостями, тому може застосовуватись і для різців. Діоксид цирконію характеризуються біосумісністю, не викликає алергічних реакцій. Такі конструкції можуть прослужити до 20 років. Цілісні коронки з діоксиду цирконію не підходять для зубів у зоні посмішки. На конструкціях, покритих емаллю, можуть з’явитися сколи при перепадах температур або вживанні твердих продуктів.
  5. Золото. Такі коронки відносяться до металевих, раніше вони мали велику популярність, оскільки золото відрізняється біосумісністю з тканинами. Наразі протези з дорогоцінного металу рідко встановлюються естетичних міркувань. Можуть застосовуватися для молярів, здатні прослужити більше 10 років без втрати форми та основних властивостей.
  6. Пластмаса PMMA. Пластмасові коронки мають скромну естетику. Їхня міцність невисока, а тому використовуються вони як тимчасові протези, адже легко ламаються навіть під невеликими навантаженнями. Термін служби – не більше 2-х років, але зазвичай встановлюються на коротший період. До переваг належить низька ціна та швидке виготовлення.

Як вибрати матеріал коронки?

Важко сказати, які види коронок краще встановлювати на зуби, адже рішення у кожному випадку приймається індивідуально. Необхідно враховувати такі фактори:

  1. Куди встановлюватиметься протез. При виборі конструкції для передніх зубів важливо вибирати матеріали з високими естетичними показниками, щоб можна було розкуто посміхатися та не відчувати дискомфорту. Хорошим рішенням буде кераміка або комбіновані конструкції (метал або діоксид цирконію, покритий фарфором).
  2. На що встановлюватиметься коронка – на зуб чи імплант. Металокераміка відрізняється хорошими естетичними та експлуатаційними характеристиками, але вимагає сильного обточування зубів, тому добре підходить для імплантів та сильно зруйнованих молярів. В інших випадках краще підібрати діоксид цирконію або інший матеріал.
  3. Вартість коронки. При встановленні протезів на передні зуби не варто економити на естетиці, в інших випадках можна зробити вибір на користь доступнішого варіанту при обмеженому бюджеті.

Також слід враховувати переносимість матеріалу. Сплави металів можуть викликати алергічні реакції, тому у таких випадках краще вибрати кераміку або діоксид цирконію. Ці матеріали є гіпоалергенними і не викликають відторгнення.

Які вибрати коронки на передні зуби?

Оскільки передні зуби дуже добре помітні іншим людям, коли ви посміхаєтеся, при виборі коронок слід робити ставку на естетичні характеристики. Якщо ви не знаєте, які коронки вибрати на передні зуби, віддайте перевагу таким видам матеріалів:

  • діоксид цирконію;
  • кераміка;
  • металокераміки.

Для верхніх різців найкраще підходять протези з цільнолитої кераміки. Вони естетично виглядають, але при цьому не зазнають великого навантаження, тому можуть довго прослужити. Виготовляються вони методом лиття зі спеціальної медичної порцеляни, яка безпечна для людського організму.

На нижні різці припадає значне навантаження при відкушуванні, особливо твердих продуктів, тому цільна кераміка для них не підходить. Краще зупинити вибір на металокераміці. Основа таких протезів виготовлена ​​з діоксиду цирконію, а зверху вона покрита тонким шаром кераміки, тому конструкції поєднують міцність та естетичність. Більш доступним варіантом для нижніх різців можуть стати протези з діоксиду цирконію.

Які коронки підходять для жувальних зубів?

На моляри припадає значне навантаження при пережовуванні їжі, тому при виборі протезів важливо віддавати перевагу варіантам з високими характеристиками міцності. Зазвичай встановлюються такі види коронок на жувальні зуби:

  1. Металокераміка. Варіант, який поєднує міцність та естетичність, але вимагає значного обточування основи.
  2. Діоксид цирконію. Цирконієві протези не поступаються міцності суцільнометалевим конструкціям, але при цьому зовні вони виглядають красивішими. До значних переваг варто віднести і те, що при встановленні не потрібно значно обточувати моляри.
  3. Цільнометалеві конструкції. Відрізняються високою міцністю та здатні прослужити тривалий час. До переваг належить і доступна ціна. Головні мінуси – низький рівень естетики та ризик розвитку алергії.

Як встановлюються коронки на зуби?

Незалежно від того, які види коронок використовуються, встановлення їх на зуби проводиться у кілька етапів:

  1. Спочатку лікар проводить огляд та рентгенологічну діагностику, яка допомагає визначити ступінь руйнування зуба, поширення карієсу та виявити інші патологічні процеси.
  2. Потім проводиться лікування зуба. Зазвичай видаляються нерви, проводиться чищення та пломбування каналів. Можуть застосовуватись й інші лікувальні заходи.
  3. Далі виконується зняття зліпків, за якими виготовляються протези. Сучасні комп’ютерні технології дозволяють легко побудувати точну 3D-модель коронки, а також підібрати колір та інші параметри.
  4. На період, поки протез виготовляється в зуботехнічній лабораторії, лікар встановлює тимчасову конструкцію.
  5. На останньому етапі проводиться примірка та фіксація коронки на підготовленому зубі чи імпланті. Для надійного кріплення використовується спеціальний стоматологічний цемент.

Як правильно доглядати за коронками?

Незалежно від того, які види коронок встановлені на зуби, важливо дотримуватися простих правил догляду та рекомендації, щоб вони прослужили довго:

  1. Обов’язково потрібно чистити зуби мінімум 2 рази на день (вранці та ввечері). Під час гігієнічної процедури важливо також прибирати наліт із язика.
  2. Щоб запобігти руйнуванню кореня під коронкою та розвитку запального процесу, користуйтеся зубною ниткою та видаляйте залишки їжі з-під протеза. Добре для цих цілей підходить іригатор.
  3. Уникайте різких температурних коливань при вживанні їжі та напоїв.
  4. Скоригуйте харчування. Відмовтеся від споживання занадто твердих продуктів.
  5. Ополіскуйте ротову порожнину після кожного прийому їжі. Для цього можна використовувати відвар лікарських рослин, антисептичний розчин або звичайну теплу воду.
  6. Щоб запобігти запаленню ясен під протезами, слід періодично масажувати м’які тканини. Це дозволить стимулювати кровообіг та обмінні процеси.

Не менш важливо раз на півроку відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів. Лікар зможе помітити карієс на ранній стадії та вчасно вжити заходів.

Висновки та поради спеціаліста

Часто пацієнти при виборі коронок на зуби переглядають фото різних видів конструкцій, але не варто обмежуватись лише естетичними показниками. Естетика особливо важлива при відновленні різців, а ось протези молярів повинні бути міцними, щоб могли витримувати великі навантаження, яким вони піддаються в процесі пережовування їжі.

Не менш важливо зважати на призначення коронок. Наприклад, тимчасові протези можуть використовуватися протягом тривалого періоду, оскільки поступаються міцністю постійним конструкціям. Також варто враховувати індивідуальні особливості організму, схильність до алергії, рівень руйнування зуба або його відсутність. Досвідчений стоматолог завжди готовий проконсультувати пацієнта з питань, що виникли, та допомогти зробити оптимальний вибір.

Автор:

Черніков Олександр Анатолійович

Хірургічна стоматологія, ортопед, лікар-стоматолог загального профілю